Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hakk’ın Kulu Zikri / M. İhsan Oğuz
MesajGönderilme zamanı: 27.12.10, 13:04 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 29.11.10, 09:55
Mesajlar: 28
(160. mektub)

Hakk’ın Kulu Zikri

Sahîh bir hadîs-i şerifte geçtiğine göre: Bir anne henüz süt emen yavrusunun ateşe atılmasını nasıl istemez, ona eziyet edilmesine nasıl razı olmaz, bu gibi durumlara karşı nasıl hayâtını ortaya koyacak derecede şefkat gösterirse; Yüce Mevlâ'nın kulları hakkındaki şefkat ve merhameti, bu kul şefkatiyle kıyaslanamayacak derecede büyük bulunmaktadır.

Bizleri ki, Allah Teâlâ İlâhî nimetlerinin en yücesi olan îman ve İslâm devleti ile şereflendirmiş, kusurlarla dolu da olsa amel saadetini lütfetmiş, manevî yakınlık ve ma'rifetinin, ibâdet ve kulluğunun kazanılması yolunda yürümek fırsat ve ganîmetini de bahsetmiştir; bu hâl içinde hiçbir varlık ve benlik duygusuna kapılmadan, hamd ve şükürden âciz olduğumuzu ortaya koyarak İlâhî lütuf ve yardımlarının en büyüğünü ümîd edebiliriz.

Allah'ın âdet ve töresi öyle yürümektedir ki; sevmediği ve nîmetlerine erdirmeyeceği kullarına kendi zikir ve düşüncesiyle meşgul olmak zevk ve saâdetini vermez. (Fezkürûnî ezkürküm) âyetinin (1) mânâsını din büyükleri: "Beni zikredin (anın) ki, ben de sizi zikredeyim" diye açıklamışlardır. Kulun Hakk'ı zikri bellidir. Hakk'ın kulu zikri nedir?... Hakk'ın kulu zikri, zikreden kulunu bulunduğu zikir makamının yukarısına sürekli yükselterek her şeyden büyük olan zikrine devam hususunda onu başarılı kılmasından ibarettir... Bu başarı, büyük devlettir.

Çünkü: Hak Teâlâ Yüce Kitabında: (Sebbihisme Rabbike'l-A'lâ) "Yüce Rabb'inin adını tesbih et (O'nun eksikliklerden uzak olduğunu an)"(2) ve (Vezkürullâhe kesîran leallekum tuflihun) "Allah'ı çok zikredin (anın) ki, dünyâ ve âhirette umduğunuza ve kurtuluşa eresiniz" (3) ve (Velezikrullâhi ekber) "Allah'ı zikretmek, elbette ibâdetlerin en büyüğüdür" (4) buyurmuş; Yüce ismini saygıyla anmayı emretmiş, çok zikretmenin kurtuluş ve mutluluğa erdireceğini açıklamış, zikrinin her şeyden büyük olduğunu âyetlerle bildirmiştir. Bunların gerçek mânâları, bu âlemde gereği gibi bilinemez. Ancak ceza ve mükâfat yeri olan âhiret âleminde görülür ve anlaşılır. Bir şeye ki Hak Teâlâ "çok büyük" buyura, çok küçük olanın onu gerçek anlamda bilmesi ve anlaması bu âlemde nasıl mümkün olur?... Madem ki, Allah Teâlâ bizleri bizliğimizsiz yüce zikriyle meşgul kılmaktadır, sevdiği kullarından olduğumuza îmânımız zorunlu bulunmalıdır. Ve madem ki, hâl böyledir, Rabbimiz'in en büyük lütuf ve ihsanlarına ermeye hakkımız vardır. Çünkü; Rabbimiz "Rahman (Yarattıklarına Merhamet Edici), Gaffar (Çok Bağışlayıcı), Rauf (Çok Esirgeyici), Atûf (Çok Şefkatli), Kerîm (Çok Cömert), Azîm (Çok Ulu), Kebîr (Çok Büyük), Celîl (Çok Yüce)"dir.

Silsile Büyüklerimiz ise himmet sahipleridir. Onlar bizimle manen beraberlerdir. Hakk'ın lütuf ve ihsanına ermemiz için ne yapılması gerekiyorsa onları yapmak hususunda hiçbir dakîka ve imkânı kaybetmek istemezler. Hakk'ın kudretiyle en büyük imdâd ve yardımı yaparlar.

Bu sebeple; dünyâ ve âhiret hayâtının en yücesine ve temizine aday olduğumuza güvenir, tam anlamıyla rahat ve huzur bulabiliriz. Silsile Büyüklerine karşı sevgi bağ ve nisbetini güzelce korumaya devam ediniz. Onlardan alacağınız kuvvet ve imdâd ile dâima Hakk'ın Yüce Zâtı'na yöneliniz. Eğer sağlık durumunuz nafile ibâdetlere elverişli olmazsa; farzlar, vâcibler ve müekked sünnetlerle yetininiz. Sevgi nisbetini korumak yeterlidir. Bu nisbet, başlı başına asıl ve esaslı bir devlettir. Onun varlığı, her şeyi elde ettirir.

(1) Bakara Sûresi: 152
(2) A'lâ Sûresi: 1
(3) Cumua Sûresi: 10
(4) Ankebut Sûresi: 45

M. İhsan Oğuz, Mektuplar, 2. Cild, s.174-177.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye