Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hakk’ın Kulu Zikri / M. İhsan Oğuz
MesajGönderilme zamanı: 27.12.10, 13:04 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 29.11.10, 09:55
Mesajlar: 28
(160. mektub)

Hakk’ın Kulu Zikri

Sahîh bir hadîs-i şerifte geçtiğine göre: Bir anne henüz süt emen yavrusunun ateşe atılmasını nasıl istemez, ona eziyet edilmesine nasıl razı olmaz, bu gibi durumlara karşı nasıl hayâtını ortaya koyacak derecede şefkat gösterirse; Yüce Mevlâ'nın kulları hakkındaki şefkat ve merhameti, bu kul şefkatiyle kıyaslanamayacak derecede büyük bulunmaktadır.

Bizleri ki, Allah Teâlâ İlâhî nimetlerinin en yücesi olan îman ve İslâm devleti ile şereflendirmiş, kusurlarla dolu da olsa amel saadetini lütfetmiş, manevî yakınlık ve ma'rifetinin, ibâdet ve kulluğunun kazanılması yolunda yürümek fırsat ve ganîmetini de bahsetmiştir; bu hâl içinde hiçbir varlık ve benlik duygusuna kapılmadan, hamd ve şükürden âciz olduğumuzu ortaya koyarak İlâhî lütuf ve yardımlarının en büyüğünü ümîd edebiliriz.

Allah'ın âdet ve töresi öyle yürümektedir ki; sevmediği ve nîmetlerine erdirmeyeceği kullarına kendi zikir ve düşüncesiyle meşgul olmak zevk ve saâdetini vermez. (Fezkürûnî ezkürküm) âyetinin (1) mânâsını din büyükleri: "Beni zikredin (anın) ki, ben de sizi zikredeyim" diye açıklamışlardır. Kulun Hakk'ı zikri bellidir. Hakk'ın kulu zikri nedir?... Hakk'ın kulu zikri, zikreden kulunu bulunduğu zikir makamının yukarısına sürekli yükselterek her şeyden büyük olan zikrine devam hususunda onu başarılı kılmasından ibarettir... Bu başarı, büyük devlettir.

Çünkü: Hak Teâlâ Yüce Kitabında: (Sebbihisme Rabbike'l-A'lâ) "Yüce Rabb'inin adını tesbih et (O'nun eksikliklerden uzak olduğunu an)"(2) ve (Vezkürullâhe kesîran leallekum tuflihun) "Allah'ı çok zikredin (anın) ki, dünyâ ve âhirette umduğunuza ve kurtuluşa eresiniz" (3) ve (Velezikrullâhi ekber) "Allah'ı zikretm