Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Îman ve İslâm ile Saçını Sakalını Ağartanlar
MesajGönderilme zamanı: 29.12.10, 17:32 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 29.11.10, 09:55
Mesajlar: 28
(163.Mektub)

Îman ve İslâm ile Saçını Sakalını Ağartanlar

M. İhsan Oğuz

Daha yaşlı olmanız sebebiyle, siz bizlerden yıllarca önce îman ve İslâm şerefiyle şereflenmiş bulunuyorsunuz. Bu öyle bir kıdem ve şereftir ki, sonrakinin ona ulaşmasına imkân yoktur. İşte sizin bizlerden, böylesine elde edilemeyecek şeref ve fazilet önceliğiniz vardır. Onun için; biz size saygı göstermek zorundayız.

Peygamberimizin haber verdiğine göre; îman ve İslâm ile saçını sakalını ağartan kula azâb etmekten Yüce Mevlâ hayâ edecekmiş... Bu ne büyük bir lütuf ve keremdir. Saçını sakalını îman ve İslâm'la ağartmış bir mü'min ve müslümana Hak Teâlâ böyle muamele ederse, diğer kulların ne yapmaları gerekir?... Bunu her müslüman bilmelidir...

Allah'ın ahlâkı böyledir. (Tehallekuu biahlâkıllâh vettasafû bisıfâtıllâh) "Allah'ın ahlakıyla ahlâklanın, Allah'ın sıfatlarıyla vasıflanın" emri de, Rasûl-i Ekrem (Sallallâhü Aleyhi Vesellem) Efendimiz'e aittir. Rasûl-i Ekrem'in emrine uyan, Hakk’ın sevgisine erer. Çünkü; (Fettebiûnî yuhbibkümullâh) "Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin" âyeti, ilâhî bir emirdir.

Fakat; emirlere uymak ve bu hususta dürüst olmak, büyük iştir. Büyüklerin mertebeleri, bunları gerçekleştirmekteki kuvvet ve zayıflıklarına göredir. Onun için; (El-istikâme fevka'l-kerâme) "Hakk yolunda dosdoğru yürümek, kerametten üstündür" buyurulmuştur. Peygamber Efendimizin, "Hûd Sûresi (Emrolunduğun gibi doğru ol emri) beni ihtiyarlattı" buyurması da; bu hususun fazîlet ve büyüklüğünü, aynı zamanda elde edilmesinin zorluk ve güçlüğünü bildirir. Yüce Mevlâ'dan dâima rızâsına uygun olan iş ve davranışlarda başarılı kılmasını, rızâsına uygun olmayan işlerde başarılı kılmamasını dileriz.

M. İhsan Oğuz, Mektuplar, 2. Cild, s.183-184.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye