Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Rabbani Muhabbet: Zâtî Muhabbet > Sıfâtî Muhabbet
MesajGönderilme zamanı: 05.01.10, 10:03 #mesajın linki (?)

37. Bölüm: Zâtî ve Sıfâtî Muhabbet Arasındaki Fark:

Bir ara dervişlerden bir grup ile oturmuştum.
Bu fakîr, Peygamber Efendimiz’e (a.s) olan muhabbetinden dolayı şöyle dedi: “Efendimizin sevgisi beni öyle kapladı ki, Cenâb-ı Hakk’ı Muhammed’in rabbi olduğu için seviyorum”.
O mecliste bulunanlar bu söze şaşırdılar ama îtirâz edemediler.

Bu söz, Râbi‘atü’l-Adeviyye’nin sözünün tersidir. O şöyle demişti: “Efendimize (a.s) rüyada şöyle dedim: Hak Teâlâ’nın sevgisi beni öyle kuşattı ki, sizin sevginize yer kalmadı”.

Bu sözlerin ikisi de sekr yani muhabbet sarhoşluğundan kaynaklanmakta ise de, bizim sözümüz daha asîldir.
O (Râbi‘a) sekrin içinde iken bu sözü söylemiştir. Ben ise sahvın (ayıklığın) başlangıcında söyledim.
Onun sözü sıfatlar mertebesindedir, benim sözüm ise zât mertebesinden döndükten sonradır.

Çünkü zât mertebesinde bu (benim söylediğim) tür muhabbet yer almaz. Bütün nisbetler ve hâller o mertebeden aşağıdadır. Orası tümüyle hayrettir (şaşırmadır) ya da cehldir (bilgisizlik ve idrâk edememedir). Belki zevk ile o mertebede muhabbeti yok sayar, hiçbir şekilde kendisini Onu sevmeye lâyık göremez.

Sevme ve tanıma sâdece sıfatlarda olur. Zâtî muhabbet (Allah’ın zâtını sevmek) dedikleri şeyde zât, zât-ı ahadiyyet (sırf zât) değildir, belki bazı îtibârlarla (sıfatlarla) birlikte zâttır.

O hâlde Râbi‘a’nın muhabbeti sıfatlar mertebesindedir (zâtî değil sıfâtî muhabbettir).

Doğruyu ilhâm eden Allah Teâlâ’dır.

Salât ve selâm insanların efendisine ve temiz âilesine.

MEBDE’ VE ME‘ÂD (RABBÂNÎ İLHAMLAR)

İMÂM-I RABBÂNÎ

Doç Dr. Necdet TOSUN

SUFİ Kitap

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz